Pandemi Koşullarında Uçak Yolcukları Ne Kadar Güvenli?

Uçaklar gerek kullanılan hava filtresi gerekse de ekstra olarak alınan tedbirler sayesinde güvenli seyahatin en önemli ulaşım aracı. Peki hangi özellikler uçakları diğer toplu mekanlarda durmaktan daha güvenli hale getiriyor? Alınan önlemler nelerdir ve ne denli etkilidir? Yaz geldi ve tatile gidecekken gerçekten uçakları mı tercih etmeliyiz? Yapılan araştırmalar bu soruların cevaplanmasına yardımcı olmuş ve uçakların pandemide ne kadar güvenli ulaşım araçları olduklarının anlaşılmasını sağlamıştır.

 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki uçak içlerinde havayı temizlemek için HEPA adı verilen yüksek verimli partikül soğurma filtresi kullanılmaktadır. Her 3 dakikada bir uçağın havasının %99,9’unu temizleyen bu filtreler, motor yoluyla uçağın dışından alınan havayı kabin içindeki dönüştürülmüş havayla karıştırmakta ve bu hava, hastane ameliyathanelerinde de kullanılan HEPA filtrelerinden geçirilerek uçağın içine verilmektedir. Temizlenmiş hava, her koltuğun üzerinde bulunan cihazlardan koltuktaki yolcuların üzerine yönlendirilmekte ve böylece kümülatif bir sirkülasyon sağlanmaktadır. Uçağın mutfak, tuvalet gibi bölümlerine ise dışarıdan gelen bu temiz hava doğrudan yönlendirilmektedir. Bilim adamlarına göre Covid 19 virüslerinin çapı yaklaşık 125 nanometredir ancak HEPA filtrelerinin çapı 10 nanometre ve daha büyük parçaları yakalayabilmektedir. Bu sayede uçak içerisinde potansiyel olarak bulunabilecek Covid 19 virüsleri HEPA filtreler vasıtasıyla doğrudan dışarıya atılabilmektedir.

 

Önlemler tabi ki sadece HEPA filtreler ile sınırlı kalmamaktadır. Yolcu uçakları ayrıca her uçuş sonrası yolcuların temas edebileceği tüm muhtemel yüzeyler düşünülerek baştan aşağıya detaylı bir şekilde sterilize edilmektedir.

 

Ayrıca son zamanlarda birçok havalimanında ekspres bagaj hizmetlerinin uygulanıyor olması da yolculara sıra beklemeksizin bagajlarını doğrudan bu noktalardan teslim edebilme imkanı sunmaktadır. Aynı şekilde uçağa biniş esnasında da uçuş kartı vazifesi gören mobil karekodlarla yolcular temassız bir şekilde telefonlarını ilgili cihazlara okutup geçiş sağlayabilmektedirler. Dolayısıyla bir yolcu için havalimanı girişinden uçağa binene kadar kimseyle temasa etmeden ilerlemek mümkün hale gelmiştir.

 

Bir diğer önlem de havaalanlarında yapay zekâ destekli ateş ölçüm cihazlarının ve ısıya duyarlı kameraların kullanılmasıdır ki bu yöntemler sayesinde havaalanında yüksek ateş belirtisi olan yolculara hızlı bir şekilde müdahale edilebilmektedir.

 

Tüm bu tedbirler, yolcuların da havaalanlarında ve uçak içerisinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymasıyla taçlandırıldığında geriye sadece güzel, sağlıklı ve güvenli bir tatilin keyfini çıkarmak kalmaktadır.